Od Vinkovaca do Kopenhagena – najkraće rečeno put je mlade Mateje Mađaroš koja danas u jednoj poznatoj arhitektonskoj firmi u Danskoj ostvaruje uspjehe svjetske razine. Priča ove mlade arhitektice uistinu je inspirativna, poučna i vrijedna divljenja.
Rođena je u Vinkovcima, no s tri godine s obitelji se preselila u Vukovar gdje je, paralelno s osnovnom školom, išla u glazbenu školu. Kako kaže, uvijek je svirala klavir i zapravo je htjela biti pijanistica, ali život ju je odveo u jednom drugom smjeru. Unatoč tome, Matea nije odustala od glazbe zahvaljujući kojoj je ostvarila kontakte putem kojih će joj se kasnije ostvariti arhitektonski dizajni.
Nakon srednje škole upisala je preddiplomski studij arhitekture u Splitu. „Izabrala sam Split jer sam htjela dizajnirati nešto što je cool. Zagreb je malo više tehničke naravi, a mene je više zanimalo igranje s dizajnom”, rekla je Matea i dodala kako joj se majka jako iznenadila zbog njezinog izbora, budući da nitko u obitelji nije arhitekt, dizajner i slično. „Ja sam to htjela i željela, znala sam da je to moja strast, ali sam morala iskusiti kakvo je to polje za mene”, kaže.
Diplomski studij je nastavila u Zagrebu gdje su krenuli njezini prvi privatni projekti s investitorima. Najprije ju je pater Ivica Jagodić i pitao hoće li nešto dizajnirati. Usput rečeno, Jagodić je obnovio glavnu vukovarsku crkvu i dio samostana pretvorio u veliki muzej, koji je pak dizajnirao poznati Goran Rako. Kod njega je Matea radila kao praktikant tri mjeseca. „Kada je radio intervencije u prostoru pater me ispitivao što je arhitektura, a što produkt dizajn. Pokazivao mi je dizajn i tražio moje mišljenje. Zbog toga bih rekla da su tako krenuli moji prvi samostalni projekti”, vraća se na svoje početke. Prvi radovi su joj bili svijećnjak, interijer i produkt dizajn polica za vukovarski muzej.
Znajući kakva je situacija kod nas, nakon studiranja u Zagrebu htjela se okušati u internacionalnim vodama i raditi za jedan veliki studio koji je kreativan i doprinosi svijetu, gdje arhitektura nije dosadna. „Nažalost, čula sam od svih mojih kolega koji su se zaposlili nakon studiranja da u Hrvatskoj rade više birokratskih i tehničkih stvari koje jedan kreativan dizajner po mom mišljenju ne bi trebao raditi”, napominje i dodaje kako sebe ne vidi kao tehničkog arhitekta, nego kao kreativca koji može dizajnirati i arhitekturu i interijer, produkt dizajn, grafički dizajn, a zašto ne i modu.
Ova mlada Slavonka prijavila se tako za kompaniju iz filmske industrije, Universal Studios iz Floride iz koje su ju zvali na intervju, ali tada je već bila primljena kod Bjarke Ingels Group u Danskoj, u jednu od vodećih firmi arhitekture u svijetu. Kako je pojasnila, počela je kao praktikant, poslije su ju unaprijedili u junior arhitekta, a potom ponudili i ugovor za arhitekta. „U BIG-u radim uglavnom na natječajima kao arhitekt. Natječaji su malo intenzivniji projekti, ali su zato vrlo kreativni. Trenutno sam postala i recruiter za nove praktikante koji dolaze u firmu te ih podučavam o određenim stvarima i softverima unutar firme. Vidim da u firmi cijene moj trud i rad te mislim da ću još neko vrijeme “putovati” s ovim ljudima”.
Dosta je projekata na kojima radi, jedan od realiziranih je trg u danskom gradu Esbjergu te veliki natječaj za Shenzhen Opera House u Kini za koji Matea napominje kako je jedan od najgledanijih projekata njihove firme na društvenim mrežama, a za koji mnogi visoko cijenjeni arhitekti u svijetu misle da je jedan od najboljih projekata firme BIG.
Neki Vukovarci Mateju znaju i zbog njezinog diplomskog rada, odnosno projekta hotel Dunav, za koji se odlučila zbog najava da bi hotel Dunav trebao postati najveći toranj u Hrvatskoj. Sama je radila istraživanje, projekt i cijeli dizajn te je to prezentirala kao završni rad na fakultetu. „Htjela sam pokazati da ne moramo imati nekakva neviđena čuda koja ne pripadaju prostoru, već da arhitektura treba cijeniti kontekst i grad u kojem je”, ističe i dodaje kako je, unatoč gradonačelnikovim željama za tornjem, htjela pokazati drugačiji i senzibilniji pristup. On rekao da je zanimljivo, ali na tome je i ostalo.
Matea Mađaroš djevojka je koja, možemo reći svakodnevno, razmišlja o problemima, ali i potencijalima koji postoje u prostoru. Inspiriraju ju glazba i moda te crtići kao što su Simpsoni. „Nekako sve te kreativne stvari iz kreativnih industrija imaju učinak na mene da me inspiriraju na nešto, ali nikad ne uzimam nešto što me inspiriralo kao doslovno da to uzmem i kopiram na svoj projekt. Uvijek to bude kao inspiracija za nekakvu daljnju ideju”, zaključila je.