Ne postoji sprava koja bi oponašala ljudski hod, ali postoji životinja. Terapijom pomoću konja zdjelica se giba naprijed-nazad, gore-dolje pri čemu mozak prepoznaje impulse.
Unazad 17 godina uspješno ju provodi Konjički klub Satir kao jedina licencirana udruga s voditeljicom jahanja za osobe s invaliditetom ujedno instruktoricom aktivnosti pomoću konja, a program za djecu s poteškoćama u razvoju i invalidne osobe provode besplatno za pedesetak korisnika u partnerstvu s Centrom za rehabilitaciju “Mala Terezija” Vinkovci uključujući i vanjske korisnike. U Konjičkom klubu Eohippus nisu još imali slučaj da su nekom roditelju morali reći, žao nam je, ali mi vašem djetetu ne možemo pomoći. U kombinaciji svih terapija, kažu, ova uz pomoć posebno educiranih konja, brojnim je mališanima učinila da, usprkos najcrnjim prognozama, danas hodaju, neki i trčkaraju, a s roditeljima dijele suze radosnice i smijeh kada dijete prvi puta progovori na konju.
Ovo su rezultati koji nemaju cijenu, a upravo iz tog razloga nailaze na potporu Grada Vinkovaca te su dvije od 46 udruga kojima je sve skupa ove godine dodijeljena potpora ukupne vrijednosti 632.000,00 kuna.
Osobe s invaliditetom odnosno djecu s teškoćama okuplja čak devet njih koje će, od ukupnog iznosa, za svoje projekte, podijeliti 192 tisuće. Koliko je u našem Gradu svako dijete jednako važno, podrazumijeva i potpora udruzi s područja Grada Vukovara čiji su članovi mali Vinkovčani. Upravo stoga, najosjetljivije i one u najvećoj potrebi, kroz programe iz proračuna, od rođenja do starosti, redovito prati gradska uprava nastojeći osigurati svima jednaku kvalitetu života. Oni su uvjet o kojem se ne raspravlja, rekli bismo.
„Kada su u pitanju djeca s teškoćama jedan smo od rijetkih gradova koji provode i u potpunosti financiraju pomoćnike u vrtiću, a što je na razini države napokon prepoznato kao potreba te će biti i predviđeno izmjenama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Već 4 godine Grad financira rad pomoćnika u Dječjem vrtiću Vinkovci. Broj ovisi o broju djece s teškoćama upisane u dječji vrtić. U ovoj pedagoškoj godini u redovne programe upisano je petero djece s poteškoćama u razvoju te je svakom od njih omogućena potpora pomoćnika. Isto tako jedan pomoćnik pruža potporu djeci s poteškoćama koja pohađaju program Predškole. Za rad navedenih 6 pomoćnika u proračunu je osigurano 288.400,00 kuna”, kaže pročelnica Odjela za društvene djelatnosti Andrea Vinković dodajući kako djeci s poteškoćama kojoj nije osiguran pomoćnik, Grad financira boravak u stopostotnom iznosu neovisno je li riječ o privatnom ili gradskom vrtiću.
Nadalje, u suradnji s agencijom VIA, kontinuirano se provodi projekt u osnovnim školama „Osiguravanje pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju“ čime omogućava potrebnu potporu pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u svrhu njihovog što kvalitetnijeg obrazovanja i socijalne uključenosti te integracije unutar redovnog odgojno-obrazovnog sustava.
„Projekt se financira iz Europskog socijalnog fonda uz sufinanciranje Grada Vinkovaca. Trenutno je kroz projekt zaposleno 36 pomoćnika u nastavi i 2 stručna komunikacijska posrednika koji pružaju potporu za ukupno 52 učenika s teškoćama u razvoju. U proračunu je ove godine, za provedbu projekta osigurano 2.289.155,00 kuna”, izvijestila je pročelnica.
Istovremeno, radi se na prostornim rješenjima pa su nakon adaptacije potkrovlja, u dijelu zgrade iznad učionica Posebnih odjela Osnovne škole Antuna Gustava Matoša, u suradnji sa Županijom, uredili dodatnih 350 kvadrata sa sanitarnim čvorom nakon čega se 70 učenika, s prostora cijele županije, uselilo i u tri novouređene učionice te trim-dvoranu za nastavu Tjelesne kulture. Vrijednost je nešto veća od milijun kuna, od kojih je Županija osigurala 400 tisuća kuna, a Grad Vinkovci ostatak. Sljedeća faza obuhvaća prilagodbu škole za djecu slabije pokretljivosti. Naime potpisan je ugovor za ugradnju dizala s izvođačem radova Pro–team d.o.o. iz Vukovara u vrijednosti 481.624,38 kuna s PDV-om te je u najavi skori početak.
„Ono što je svakako nama cilj i želja jeste da se osobama s invaliditetom, djeci s teškoćama odnosno njihovim obiteljima, podrška i stručna pomoć pružaju kroz ustanove na području Grada Vinkovaca, a kako naši roditelji ne bi morali odlaziti u druge gradove Hrvatske. S tim bi se i udruge mogle rasteretiti u svom radu i biti još kvalitetnija nadogradnja u podizanju kvalitete života osoba s invaliditetom ili teškoćama. Iako imamo kvalitetne udruge koje dobro rade i bore se za svoje članove, moramo im pružiti i određenu sigurnost upravo kroz rad ustanova koje će biti usmjerene samo na njih”, ističe Vinković te uz postojeću Malu Tereziju najavljuje dodatni iskorak osnivanjem Centra za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije kojem je Grad Vinkovci ustupio prostore u svom vlasništvu te će se uključiti u njegov rad. Djelatnost obuhvaća skrb o odraslim osobama s tjelesnim, intelektualnim, osjetilnim ili mentalnim oštećenjem i djeci s teškoćama u razvoju, pružanje usluge individualne psihosocijalne podrške, pomoći u kući, rane intervencije, pomoći pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja. Brojke su, nažalost, u porastu, potvrđuju i sugovornici iz konjičkih klubova.
„Stoga smo učinili prvi korak ka otvaranju Centra za odgoj i obrazovanje u Vinkovcima upravo planiranjem ove ustanove kroz Mrežu škola Grada Vinkovaca. U okviru njega provodio bi se poseban nastavni program, od predškolskog, osnovno i srednjoškolskog obrazovanja, za djecu s intelektualnim poteškoćama na stupnju lake, umjerene i teže mentalne retardacije i intelektualnim teškoćama koji su sada u sklopu OŠ „A. G. Matoš.” Trenutno analiziramo brojke s kojima ćemo ići prema Ministarstvu znanosti i obrazovanja s ciljem podrške u realizaciji Centra. Vjerujem kako bi tada uz ostale ustanove i udruge na području grada i županije imali jednu gotovo kompletnu pomoć i podršku”, najavljuje resorna pročelnica.
Dodajmo ovome da su od ove godine u dodjelu uskrsnica i božićnica uvršteni i korisnici prava na osobnu invalidninu, a u tri sportska dvogodišnja programa – Stolni tenis je IN, I ja sam sportaš i Volim rukomet, bila su uključena i djeca s posebnim potrebama.