Večeras, 18. studenog, u dvorani Ogranka Matice hrvatske Vinkovci, s početkom u 19 sati bit će održano prvo predstavljanje hrvatskog prijevoda knjige Vladimira Dzure „Istražitelj – Demoni balkanskoga rata i svjetska pravda”.
Uz autora Vladimira Dzuru, danas voditelja UN-ovog ureda Službe za unutarnji nadzor u New Yorku, u predstavljanju sudjeluju Hrvoje Sopta i Dražen Švagelj, predsjednik OMH u Vinkovcima.
Ovaj češki kriminalist 1994. godine sudjelovao je u radu UN-ovih mirovnih snaga u Sarajevu, a od travnja 1995. preko devet godina radio je kao istražitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Haagu istražujući zločine srpskih snaga počinjene u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom rata od 1991. do 1995. godine.
Njegova dva najveća slučaja bili su masakr na Ovčari i uhićenje ratnog gradonačelnika Vukovara Slavka Dokmanovića te istraživanje etničkog čišćenja u sjeverozapadnoj BiH za koje se odgovornim smatra Željko Ražnjatović Arkan.
Hrvatski prijevod Dzurine knjige izašao je u suizdanju Hrvatskog instituta za povijest, Matice hrvatske Vinkovci, Podružnice za povijest Slavonije, Baranje i Srijema HIP-a u Slavonskom Bodu i Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Kako u predgovoru ističe Ante Nazor, ravnatelj HMDCDR-a, riječ je o memoarskom gradivu u kojemu se autor ne bavi analizom uzroka rata ni njegovim tijekom, nego kroz svoj rad istražitelja Haškog suda opisuje istrage ratnih zločina koji su poljedica svakog rata i privođenje pravdi ratnih zločinaca.
„To čini na iznimno zanimljiv način, vrlo detaljno i živopisno prepričavajući događaje o kojima ne govore pisani izvori, tako da je njegova knjiga dragocjen izvor, makar sekundarne naravi, za razumijevanje složenosti procesa koji su vođeni na MKSJ i za uvid u procese koji su se odvijali izvan same sudnice (posebice u tajne opracije uhićenja optuženika i razgovore s osumnjičenima i svjedocima), te za razmjere zločina koji su počinjeni u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini”, ističe Nazor.
Sadržaj knjige, zaključuje, iznimno je zanimljiv i koristan za razumijevanje djelovanja Haškog suda, a autoru svakako treba zahvaliti „što je našao vremena zapisati svoja sjećanja, ali i na volji, požrtvovnosti, odgovornosti i hrabrosti, koju je pokazao kao istražitelj Haškog suda, nastojeći da i uz rizik za vlastiti život ratne zločince privede pravdi”.