Specifična godina. Drugačija, već druga za redom Korizma i Uskrs. Osvijestilo je aktualno vrijeme neke druge prioritete, a današnji dan još jednom nas podsjeća na ono što slijedi nakon Velikog petka.
„Ovi dani od početka Korizme trebaju nam biti blagoslov ne samo za srce i dušu nego i za tijelo kako bismo i dali svoj obol u Isusovom trpljenju. Mnogi su mi prošle godine rekli da su doživjeli i Veliki petak i Uskrs u nekom ljepšem izdanju jer nisu hodali po trgovačkim centrima nego su ga uistinu duboko proživjeli u krugu svoje obitelji. Dok proživljavamo ove teške dane s epidemijom i bolestima, sjetimo se kako mnogi oko nas trpe i možda su pod većim križevima. Doživljaj radosti Uskrsa nakon Križa tim će biti veći. To je i bit današnjeg Velikog petka i šutnje Velike subote kako bismo u vazmenom bdjenju doživjeli tu eksploziju radosti i sreće,” nadahnuto poručuje vlč. Krešimir Aračić, župnik u Berku i upravitelj župa Tompojevci i Čakovci.
Snažna je simbolika današnjeg dana u katoličkom puku. Za nas kršćane nema Uskrsa bez Velikog petka, naglašava velečasni Aračić. Nema blagoslova ako nismo spremni preuzeti možda čak i ‘prokletstvo’ Velikog petka. Upravo je to ono što je Isus učinio za nas. Uzeo križ, podnio ga kao sramotni čin, umro za nas na križu Golgote i nakon toga nam otvorio radost uskrsnuća, pojašnjava.
„Drugim riječima nema radosti ni Uskrsa ako nismo spremni preuzeti svoje vlastite križeve, križeve svoje obitelji, društva, križeve naše prelijepe domovine. Zato pozivam sve naše vjernike da kroz agoniju Velikoga petka u svojim obiteljima i našem društvu preuzmu tada i radost Uskrsnuća. Nema otkupljenja bez prolivene krvi, nema uspjeha bez truda, nema radosti ako se nismo barem malo oznojili i namučili što je poruka današnjeg dana,” kaže berački župnik.
Križ je u našem životu sigurnost, ali ono što dolazi iza toga još je sigurnije. To je Kristova pomoć, njegovo Uskrsnuće, a time i naše, dodaje.
Jedini je ovo dan kada u crkvama nema misnih slavlja. Klanja se križu i pričešćuje, oltari su ogoljeni, bez ukrasa. Obredi su šokantni. Neće biti ni papinog križnog puta u rimskom Koloseumu.
„Kada čovjek doživi neku teškoću u svom životu onda treba zašutjeti. To mi činimo danas. Ne tugujemo jer ovaj dan nije tuga, on je onaj dan kada se malo zamislimo nad osobnim životom i svijetom s kojim dijelimo naše dane. Kad je čovjek prije 2000 godina ubio Boga, više mu ništa nije teško učiniti ni protiv čovjeka, ni protiv prirode, ni protiv čovječanstva. Stoga su obredi Velikoga petka i znakoviti i šokantni jer nas stvarnost od prije dva tisućljeća upućuje zastati, zapitati se. Nije sramota da nam proplače duša, pokajati se iz srama, stida, priznanja i svoje grešnosti pasti na koljena, prihvatiti i ponijeti svoj križ,” zaključuje župnik.
Sutra je Velika subota, dan tišine za Crkvu i vjernika katolika. Posjećujemo Isusov grob, crkve su otvorene, u večernjim satima slijedi obred Bdjenja i uskrsnog jutra kao pobjeda dobra nad zlim, života nad smrću u vazmenoj noći. Daje nam nadu da nismo bez razloga na ovom svijetu.