HGSS Stanici Vinkovci, u okviru Zelenog pojasa tvrtke INA, odobren je projekt „Eko akcija – čišćenje kupališta Banja“. Kompanija je provela natječaj za sufinanciranje ekoloških projekata lokalnih zajednica, a Vinkovčani su odabrani u dvanaest prihvaćenih na razini Hrvatske, između gotovo 350 kandidiranih. Vinkovački HGSS-ovci ovim projektom koriste svoja znanja, vještine i resurse za poboljšanje životnog okruženja, a sve zahvaljujući Zelenom pojasu koji će im u tome i pomoći. Članovi su ponosni što je njihova inicijativa prepoznata kao vrijedna.
„Veselimo se novom projektu i zahvalni smo što nam je INA kroz svoj program Zeleni pojas dala priliku da unaprijedimo svijest javnosti te je usmjerimo ka očuvanju i zaštiti okoliša u lokalnoj zajednici“, izjavio je pročelnik HGSS Stanice Vinkovci Zlatko Becić.
Dva umjetna jezera nastala iskopavanjem gline za proizvodnju opeke i crijepa dragocjen su izvor osvježenja u vrućim ljetnim mjesecima kojeg nema baš svaki grad. Već dulji niz godina taj se prostor sustavno uređuje te je od jezera obraslih šikarom postalo kupalište kojeg odmilja nazivaju i vinkovačkim Jarunom ili morem. Sve je krenulo prije dvadesetak godina otvaranjem ugostiteljskog objekta “Jezero Banja” koji, u suradnji s Gradom Vinkovcima, vodi brigu o kupalištu u ljetnom razdoblju. Na Banji je uređeno i nekoliko sportskih terena, dječje igralište, šetnica, a osigurana je i sanitarna infrastruktura.
Projektnim prijedlogom ulaže se u kupnju ronilačke opreme s kojom će HGSS Vinkovci u suradnji s Ronilačkim Klubom Vinkovci provesti tri akcije čišćenja kupališta od sitnog i krupnog otpada. Prikupljeni otpad će se zbrinuti na odgovarajući način, a ovom akcijom očistit će cca 150.000 m2 površine vode, u tri navrata od lipnja do listopada ove godine.
“U Vinkovcima se na inicijativu HGSS-a formirao ronilački klub prije dvije godine. Naime, većina članova ronilačkoga kluba ujedno su i članovi stanice Vinkovci. Kako mi imamo dosta potražnih akcija vezanih za vodu, logično je bilo i u Vinkovcima formirati ronilački klub i sad praktički s ovim sredstvima koja dobivamo od INE, ide u opremanje kluba”, pojašnjava Becić.
Održivost projekta postiže se povećanom sviješću javnosti usmjerenom na očuvanje i zaštitu okoliša. Stjecanjem iskustva na projektu, osigurana su dodatna primjenjiva znanja, ostvaren transfer znanja među svim dionicima u zajednici i šire, što će kroz duže razdoblje dati doprinos povećanju aktivnog participiranja i zalaganja za neprekidno ulaganje u zaštitu okoliša, navodi se u priopćenju.
“U principu, akcije čišćenja provode se svake godine i dobrim dijelom su Jezera očišćena. Međutim, svaki put nađe se nešto otpada. Uglavnom su to boce, plastika, automobilske gume. Znači, ima potrebe čistiti i održavati vodu čistom praktički svake godine”, navodi prvi vinkovački HGSS-ovac.
Redovita uvježbavanja u tijeku su cijele godine prema planu. Jedno od njih bilo je proteklog vikenda u šumi Merolino, a u suradnji s Centrom 112, vezano uz traganje i pronalazak nestalih osoba. Iako je u posljednjih godinu dana i u HGSS-u Vinkovci smanjena aktivnost, volonteri i dalje svoju sposobnost održavaju vježbama koje po difoltu svake godine moraju odrađivati, zaključuje Becić.