Danas su u prostorijama Lovačkog saveza Vukovarsko-srijemske županije uručene odobrene i ovjerene Lovnogospodarske osnove lovačkim udrugama (Lovas, Nijemci, Stari Jankovci, Novi Jankovci, Petrovci, Vukovar, Cerić, Korođ, Donje Novo Selo) za sljedećih 10 godina (od 2020. do 2030. godine).
Za one koji ne znaju, Lovnogospodarska osnova je temeljni planski akt kojim jedan lovoovlaštenik gospodari u svom lovištu. U njemu su propisana optimalna stanja u svakom lovištu sukladno lovnim površinama, navedene su i opisane glavne (obična srna, fazan i zec) i sporedne vrste divljači. Lovcima je strogo propisano što i kako smiju raditi, a ustupanja u matičnom fondu svake godine smiju biti od 15 do 20 % za sitnu divljač, a u samom izlovu ustupanja smiju biti od 25 do 35 % za sitnu divljač i 25 % za krupnu divljač.
„Ovo je drugi dio Lovnogospodarskih osnova koje smo mi, kao županija, odobrili, a koje je Hrvatski lovački savez izradio. Dijelimo drugi turnus i današnjim uručenjima dolazimo do ukupno 18 podijeljenih osnova za sljedećih 10 godina”, rekao je Krunoslav Buhač, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu Vukovarsko-srijemske županije kojeg očekuje još 15 osnova koje se moraju završiti.
Predsjednik Lovačkog saveza Vukovarsko-srijemske županije istaknuo je kako cijena najma po hektaru lovišta nigdje u Hrvatskoj nije kao u našoj županiji, a ona iznosi simboličnih 1 kunu po hektaru lovišta. „Nijedan župan nije stao iza svojih lovaca kao što je iza nas stao župan Božo Galić. Davne 1995. godine bili smo „beskućnici”, a pogledajte kakav objekt sad imamo. Nitko nema ovakav dom kao što ima lovački savez Vukovarsko-srijemske županije. U svemu tome moram istaknuti velike uloge župana Bože Galića i Tomislava Čuljka”, kazao je Mirko Bošnjak.
Na području Lovačkog saveza VSŽ, koji je formiran 10.1.1995. godine, obitava 67 udruga i oko 2000 lovaca. A jedna od lovačkih udruga na području naše županije je „Sokol Lovas” koja gospodari s 3900 hektara lovišta u kojem su zastupljene obične srne, divlja svinja, jelen, a od sporednih divljači su to fazan, zec, šljuka, prepelica, lisice i čagljevi. Udruga ima 36 članova, a odobravanjem lovnogospodarske osnove lovačke udruge pozivaju se na odgovorno ponašanje.
“Vršimo odstrel po lovnogospodarskoj osnovi, prihranu divljači i sve ostale poslove koji se moraju izvršiti, od lovno-tehničkih do lovno-gospodarskih objekata. Zadovoljni smo dosadašnjom suradnjom, a puno nam je pomogla županija na čelu sa županom koja je financirala ovu lovnogospodarsku osnovu”, naveo je predsjednik Lovačke udruge „Sokol Lovas”, Zdenko Bistrović. Uspješnoj suradnji između županije, saveza i udruga nada se i župan Božo Galić koji je u završnom govoru istaknuo važnost lovačkih udruga za zaštitu prirode i okoliša.