U Vinkovcima su predstavljene dvije knjige autora Josipa Fajdića koje govore o Ličanima i njihovim migracijama u Slavoniji. Prva nosi naslov „Ličani i(li) Slavonci tragovi i poveznice”, a druga „Ličani u Slavoniji u prošlosti i sadašnjosti”, a obje se tematski ne razlikuju puno.
Obje obrađuju stoljetne migracije Ličana u Slavoniju i njihovom životu na istoku Hrvatske. O čemu se konkretno radi pojasnio je autor ovih djela koja su izašla u rasponu od dvije godine u pandemijskom razdoblju.
„Tematski se naslanjaju jedna na drugu i sadržajno potpuno korespondiraju i ako bismo htjeli definirati sadržaj obje knjige onda bih mogao reći da je to personalizirana povijest raseljene Like. Lika je u dva navrata potpuno izmijenila stanovništvo i raselila se na sve četiri strane svijeta, a moj predmet interesa su bili migracijski procesi Ličana u Slavoniju. Polazišna točka bilo je vrijeme odlaska u doba kada su protjerani Turci, a zanimljivo je da su i Lika i Slavonija za vrijeme povlačenja muslimanskog stanovništva ostale demografski puste”, rekao je Fajdić.
U Slavoniji je ostalo puno plodne neobrađene zemlje što je Ličanima bilo privlačno da krenu u „osvajanje” Istočne Hrvatske. Treba istaknuti kako su migracijski procesi bili višekratni i može ih se podijeliti u nekoliko razdoblja kao je primjerice vrijeme raspada Vojne krajine, a veliki valovi iseljavanja stanovništva iz Like bili su izraženi u vrijeme kriznih situacija kao što je ekonomska kriza u drugoj polovici 19. stoljeća.
„U ovim knjigama sam nastojao istaknuti one ljude koji su dolaskom iz Like u Slavoniju zahvaljujući vlastitim postignućima ostavili dubok trag. Oni svojim postignućima nisu afirmirali samo sebe kao osobe nego su pridonijeli afirmaciji kolektivnog ličkog identiteta u Slavoniji koji dugo nije postojao. Za lički identitet kao pojavu se nije znalo sve do 1991. godine dok se nisu počele stvarati zavičajne zajednice u Slavoniji, a jedna od njih bila je i u Vinkovcima, ali se ugasila”, istaknuo je Fajdić.