Danas je u prostorijama tvrtke Bjelin Spačva održan 13. po redu Kongres pilanara jugoistočne Europe. Tako se tijekom današnjeg kongresa raspravljalo o mogućnostima poboljšanja prilika u sektoru drvne industrije.
„Volimo se pohvaliti da smo centar šumarstva i drvne industrije. Mislim kako sa svim ovim investicijama to i dokazujemo. Nekako je iz tog razloga možda i najbolje da se ovaj kongres održi u Vinkovcima. Naša tradicija to i potkrepljuje, tako da vjerujem da ćemo danas dosta toga čuti i naučiti, ali i da ćemo podržati daljnji nastavak financiranja prerade hrasta i naše drvne industrije jer u konačnici samo gotovi proizvodi s dodatnom vrijednosti mogu pridonijeti našem kraju. Sirovina je tu, imamo tvrtke, pameti, investitore i mislim da je to dobar mix koji će donijeti uspjeh našem kraju”, izjavio je Ivan Bosančić, gradonačelnik Vinkovaca.
Tako je tijekom kongresa sudjelovalo oko 100 sudionika, a dolazilo se iz svih država u okruženju. Na kongresu su sudjelovali predstavnici pilanske industrije, pripadnici privatnih i javnih šumskim tvrtki, vodeći proizvođači pilanskih tehnologija, JLS i relevantne institucije, strukovne komore i udruženja, akademska zajednice te predstavnici iz Ministarstva i Sabora.
„Imamo izazove koji su ispred nas, tu je prije svega šumarstvo, gdje imamo sve veće izazove s bolestima koji se javljaju. Što se tiče drvne industrije, tu vidimo tržište koje vrlo brzo dolazi do turbulentnog postupanja. Kao što ste i čuli, Hrvatska i Europska unija upadaju i jednu novu krizu, a na taj problem recesije mi moramo pronaći odgovor na to kako bi preživjeli i održali drvnu industriju na razini na kakvoj ona treba biti. Za razliku od nekih drugih dijelova Hrvatske, Vukovarsko-srijemska županija ima prednost jer ima svu potrebu infrastrukturu, imamo centar kompetencije, imamo srednju drvodjeljsku školu, kao i dio fakulteta poljoprivrede, šumarstva i drvne tehnologije, a to sve govori da u narednom vremenu možemo se usavršavati i stjecati nova znanja”, riječi su Joze Jovića, člana uprave Bjelin Spačva.
Tijekom kongresa raspravljalo se o raznim tematskim područjima. Primjerice, razgovaralo se o novim trendovima na tržištu, poslovanja pilana uslijed globalne krize, o zelenoj politici i utjecaju na dostupnost drva, povećanju konkurentnosti i inovativnih tehnologija, nestašicama i poremećajima u opskrbnim lancima te o biomasi i energiji iz drva.
„Ja bih mogao vrlo iskreno reći kako to više nije problem u ovoj županiji. Ove godine upisali smo treću generaciju „bakalara” stručnog studija, to je sada već u ove tri godine preko 100 studenata upisanih na našem stručnom studiju drvne tehnologije, a evo iduće godine očekuje već i prvih prvostupnika stručne drvne tehnologije. Imamo informacije, analiziramo i pratimo zapošljavanje naših studenata nakon završenog fakulteta, po mojim saznanjima mislim da na burzi rada nemamo niti jednog inženjera. Mogu reći kako smo mi ove godine započeli s novim revidiranim studijskim programima, koji se itekako približio današnjim tehnologijama, a to su high tech tehnologije, koje su s novim strojevima svakako jako doprinijele”, rekao je Alan Antonović, prodekan drvno-tehnološkog Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
„Okupljamo 40ak proizvođača, što iz primarne prerade drvne, većina je namještajaca. Dosta namještaja se izvozi u EU, ali najveći problem je radna snaga i sirovina. Educirana, ali i uopće radna snaga, manjak je radnika, ljudi idu van raditi, a mi čak moramo razmišljati o zaposlenju umirovljenika”, zaključio je Ivan Krstanović, predstavnik drvnog klastera iz Bosne i Hercegovine.