Dugih 16 godina provodi se Program terapijskog jahanja između Centra za rehabilitaciju „Mala Terezija” i Konjičkog kluba „Satir” Vinkovci, a o uspješnoj suradnji razgovarali smo s predsjednikom vinkovačkog konjičkog kluba Antom Lovrićem.
Satir pruža usluge korisnicima vinkovačkog centra za rehabilitaciju, djeci s teškoćama u razvoju i invalidnim osobama kao jednoj skupini, a jednu skupinu korisnika čine djeca koja su u povremenom boravku u tom rehabilitacijskom centru, dok treću vrstu korisnika čine djeca iz svih krajeva naše županije. „Možemo se pohvaliti da smo u svoj program uključili i djecu iz Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije, a neka djeca dolaze nam iz Republike Srpske i Federacije. U ovom programu jedinstveni smo kao jedina licencirana udruga u kojoj imamo voditeljicu za jahanje s osobama s invaliditetom, a od prije dvije godine imamo instruktoricu aktivnosti pomoću konja”, rekao je Ante Lovrić.
Suradnja traje od 2005. godine, a u prošloj pandemijskoj godini pronašli su način da u prilagođenom programu, po svim epidemiološkim mjerama, održe terapijsko jahanje koje djeci uvelike pomaže. Podršku suradnji konjičkom klubu i rehabilitacijskom centru dali su i Grad Vinkovci i Vukovarsko-srijemska županija, a predsjednik „Satira” ističe kako se nada da će suradnja biti nastavljena i u budućnosti.
Zbog nedostatka natkrivenog prostora Konjički klub Satir mora pružati svoje usluge od travnja do studenog jer jednostavno vremenski uvjeti i prilike ne dopuštaju suprotno. „Uz pomoć Grada i Županije planiramo riješiti taj problem izgradnjom natkrivenog jahališta. Konje, stručne osobe, volontere, korisnike i ostale članove imamo 365 dana na raspolaganju i nedostaje nam prilagođeni prostor kako bi svoje usluge mogli pružati tijekom cijele godine. Broj korisnika potencijalno je puno veći jer zbog tih nedostataka nismo u mogućnosti primiti veći broj”, dodaje Lovrić, a time bi se povećao broj korisnika kojih je trenutno 50-ak.
Proširio bi se i popis termina za jahanja, a na terapijsko jahanje uključio bi se i znatno veći broj djece. Ne bi to koristilo samo za djecu s poteškoćama u razvoju, nego i za rekreativce i sportaše kojih je zadnjih godina u ovom prostoru sve više.
„Nastojimo djecu odvući od mobitela i laptopa kako bi bili u prirodi i s plemenitim životinjama te da se u konačnici razvijaju u pravilnom smjeru, a nadamo se kako ćemo povećati broj korisnika u našem programu”, poručio je predsjednik Konjičkog kluba „Satir”.