Vlasnik jedinog skloništa za nezbrinute životinje u Vukovarsko-srijemskoj županiji odlaskom u mirovinu zatvara te ga je ponudio u najam ili otkup Županiji odnosno općinama i gradovima po cijeni od 2 milijuna kuna.
„U iščekivanju sam povratnog službenog odgovora kako bih od 1. srpnja mogao u mirovinu. Ako do tada situacija ne bude riješena, moram sve zatvoriti, a onda se bojim da županija više neće imati sklonište. Ponudu sam poslao još u listopadu najavivši umirovljenje. U kontaktu sam s Upravom za veterinarstvo kako bi ih obavijestio o namjeri, pa ako do 1. srpnja ništa se ne dogovorimo, općine će morati preuzeti svoje pse, a kamo će s njima, ne znam,” pojašnjava složenost problema vlasnik veterinar Ilija Stević.
Zaključak nedavne Koordinacije načelnika i gradonačelnika sa županom je napraviti procjenu koliko bi koštala izgradnja novog skloništa odnosno specificirati troškove ove ponude kako bi se znalo tko, pod kojim uvjetima i koliko participira. Zamjenik resornog pročelnika Krunoslav Buhač izvijestio je kako su inspekcijski nadzori u navedenom skloništu potvrdili urednu situaciju, a postoji i mogućnost proširenja kapaciteta.
„Nama se sada pojavljuje veliki problem jer po zakonu u županiji moramo imati barem jedno sklonište za pse. Dužne su ga osnovati jedinice lokalne samouprave odnosno županija zajedno s njima ako ga nema otvorena nijedna fizička odnosno pravna osoba,” ističe Buhač.
Trenutno je zbrinuto 180 pasa od kojih je dio kod privatnih udomitelja. Izgradnja novog skloništa za 50-tak pasa prema troškovniku Ministarstva poljoprivrede iznosi 3.5 milijuna kuna, naglašava Stević.
„Nudim sklonište u koje može stati 200 pasa za 2 milijuna kuna. Ako broj općina i gradova podijelite s cijenom koštanja to je 66 000 kuna po lokalnoj jedinici čime su trajno riješili problem. Ostaje im dogovor oko podjele tekućih troškova koji na mjesečnoj razini koštaju cca.180 000 kuna. Iznosi su s PDV-om, a s obzirom na to da Županije nisu obveznici PDV-a, umanjuje se za 25%. Nema tu skrivanja i lažnih priča. Ne prodajem iz nužde. Da imam nasljednika, rado bih ga zadržao,” podvlači Stević. Dodaje kako postoji zainteresirani kupac, no o tom potom.
„Ulaskom u vlasničku strukturu, jedinice lokalne samouprave dobile bi mogućnost udomljavanja pasa nakon obrade koja podrazumijeva čipiranje, kastriranje i cijepljenje. Troškovi izgradnje novog skloništa rastu iz dana u dan s obzirom na novi Pravilnik o skloništima s propisanim brojem djelatnika i ostalim. Također, ako se uskoro ne donese usuglašena odluka, zajednički troškovi iduće godine će rasti. Moramo naći prihvatljivo rješenje,” zaključuje zamjenik županijskog pročelnika za poljoprivredu, Krunoslav Buhač.