U uvjetima pandemije COVID-19 bolesti, na temelju preporuka Hrvatskog muzejskog društva, Gradski muzej Vinkovci i u ovogodišnjoj Noći muzeja prilagodio je svoj program.
„Na žalost, još jednu godinu uslijed mjera za sprječavanje širenja pandemije, Gradski muzej Vinkovci će u Noći muzeja sudjelovati samo online s dva predstavljanja muzejskih izdanja te jednim otvorenjem izložbe kojemu će nazočiti samo mediji”, ističe ravnatelj Hrvoje Vulić.
Tako će u četvrtak, 27. siječnja, u prostoru za privremene izložbe u prizemlju muzeja, u 13 sati, uz prijenos na društvenim mrežama, biti otvorena izložba „Avari i Slaveni južno od Drave”, zajednički projekt Arheološkog muzeja u Zagrebu i Gradskog muzeja Vinkovci koji je pretprošle godine i nagrađen od strane Hrvatskog muzejskog društva kao najbolji projekt međumuzejske suradnje.
„Iako je otvorenje planirano samo za medije, izložba se može posjetiti u redovno radno vrijeme muzeja i dobiti uvid u ekskluzivan materijal iz 13 muzeja i institucija iz Hrvatske po prvi put okupljen na jednom mjestu. Radi se o vrlo važnom razdoblju koje nam je kao nasljeđe ostavilo dominantno slavensku populaciju koja je pak etnički nosilac nastanka Hrvatske kakvu danas poznajemo. Izložba je nakon otvorenja u Zagrebu gostovala u Koprivnici i Puli te ju je do sada vidjelo više od 20.000 ljudi. Nakon Vinkovaca, izložba putuje u Slavonski Brod, Novu Gradišku i Viroviticu”, ističe Hrvoje Vulić.
Na samu Noć muzeja u petak, 28. siječnja, planirane su dvije promocije muzejskih publikacija.
Prva je slikovnica „Muzejske priče i jedna njuška”, rezultat suradnje Pedagoško-edukativne službe, Arheološkog, Etnološkog i Povijesnog odjela, a koja se može kupiti u suvenirnici Gradskog muzeja Vinkovci.
„Ovo je prva slikovnica Gradskog muzeja Vinkovci i nastala je u sklopu projekta Godine čitanja, a sadrži priče o raznim muzejskim predmetima koje su ispričali za njih odgovorni kustosi, oslikala Ivana Pjevac iz Vinkovaca, a na radionicama i igraonicama više od 1000 djece čitalo ih je terapijskom psu Belli, čija je voditeljica muzejska pedagoginja Iva Krolo”, ističe Vulić.
Drugo predstavljanje bit će ono kataloga „83. stoljeće Vinkovaca”, još jednog ploda suradnje više muzejskih odjela, Povijesnog, Arheološkog, Etnološkog i Galerijskog, a koji će nakon Noći muzeja također biti dostupan u muzejskoj Suvenirnici.
„Naime, 2020. godine Vinkovci su obilježili 100 godina od službenog proglašenja gradom 5. studenoga 1920. godine. Radi se o formalnoj odluci jer su Vinkovci već u drugoj polovici 19. stoljeća i po broju stanovnika i po sadržajima imali urbane elemente, ali svejedno označava trenutak od koji se Vinkovci službeno nazivaju gradom. Tim povodom Gradski muzej Vinkovci predstavio je izbor 100 najznačajnijih osoba u tih 100 godina na Trgu bana J. Šokčevića, međutim, zbog pandemijskih uvjeta morali smo odustati od ostalih izložbenih aktivnosti. No, bez obzira na to priredili smo katalog na 320 stranica koji kroz predmete koji se čuvaju u Muzeju i fotografije i dokumente, pokazuje razvoj grada i stanovništva u posljednjih 100 godina te predstavlja zanimljiv i vrijedan dokument o razvoju Vinkovaca”, ističe Hrvoje Vulić.
Predstavljanja će se moći pogledati kroz cijelu Noć muzeja na Facebook, Youtube i Instagram profilima muzeja, a vinkovački muzealci nadaju se kako će dogodine, u Noći muzeja 2023., opet moći otvoriti vrata posjetiteljima.