Popis stanovništva, čiji je početak planiran za 1. travnja, bit će odgođen – rekao je koordinator za popis stanovništva u Državnom zavodu za statistiku Damir Plesac za N1.
Pripreme za opsežan i zahtjevan projekt popisa stanovništva traju još od 2016. godine i još prije mjesec dana ravnateljica Državnog zavoda za statistiku Lidija Brković pred saborskim je odborom za lokalnu samoupravu tvrdila kako se sve pripreme provode redovito. No, popis stanovništva neće početi kako je planirano 1.travnja nego će biti odgođen na neizvjesno vrijeme. Koordinator za popis stanovništva u DZS-u Damir Plesac kaže se radi o mjesecima, i da je glavni razlog – koronakriza, prenosi N1.
„U DZS-u još ne znaju na koliko će se dugo odgoditi popis, jer to će ovisiti o epidemiološkim mjerama i odluci Vlade i Sabora koji moraju promijeniti Zakon o popisu stanovništva“, rekao je Plesac. Ističe kako se radi o mjesecima odgode i nije teško zaključiti kako popis onda ne treba očekivati prije lipnja.
Dodao je da je slična situacija širom Europe i da će od 12 zemalja, ne uključujući Hrvatsku, 10 odgoditi popis. Naveo je da su se pokušali prebaciti maksimalno na digitalnu platforme, ali da će se ono mahom obavljati terenskim popisivanjem.
„Najbolje bi bilo da popis provedemo ove godine kako bi ispunili obveze prema Eurostatu, ali sve će ovisiti o koronavirusu“, pojasnio je.
Podsjetimo, četvrti je to po redu od samostalnosti popis stanovništva i planiran je za razdoblje od 1. travnja do 7. svibnja 2021. godine. Novost je da će se stanovništvo moći popisivati bez papira, a preko aplikacije e-Građani bit će moguće samopopisivanje. U sustavu e-Građani bit će dostupan popisni obrazac kojim će se ujedno popisati kućanstvo i stan u kojem stanuju.
Drugi način popisivanja bit će dolazak popisivača u kuću. Oni će imati tablet u koji će unositi podatke o osobama koje se nisu same popisale, a njihov zadatak bit će i kontrola onih koji su samostalno obavili popis. Popisom će se obuhvatiti podaci o stanovništvu, kućanstvima te stanovima i ostalim jedinicama koje tijekom popisa koriste za stanovanje.
Država će za to morati izdvojiti nešto manje od 184 milijuna kuna. Svi koji budu radili na popisu za to će biti plaćeni: naknade popisivačima i kontrolorima utvrdit će ravnatelj Zavoda, a one koje se propisuju zakonom u rasponu su od 4.000 do 8.000 kuna.