15 C
Vinkovci
Subota, 20. travnja 2024.

Upitna sudbina obiteljskih domova za stare?

Više od autora

- vl promo-
Tihana Papac
Tihana Papachttps://novosti.hr
tihana.papac@novosti.hr

Rasprava o Zakonu o socijalnoj skrbi, u sklopu reforme socijalne politike, podigla je nemalu prašinu u javnosti. Plan je od početka 2027. ukinuti obiteljske domove za skrb o starim osobama, a to znači gašenje 404 takve ustanove u Hrvatskoj u kojima je smješteno oko 6 000 starijih osoba.

U Ministarstvu pojašnjavaju kako ipak nije riječ o ukidanju obiteljskih domova i prestanku pružanja usluga starijim osobama već o njihovoj reorganizaciji u narednih pet godina, a cilj je povećati kvalitetu pružanja usluga „i to tako da se obiteljski domovi pretvore u drugi pravni oblik“ te „mogu postati i udomiteljske obitelji i brinuti o manjem broju korisnika“. Razumljivo, to je izazvalo nemalu zabrinutost kod vlasnika obiteljskih domova jer je upitna budućnost i egzistencija tisuća zaposlenih u ovoj vrsti skrbi o starijim osobama. Mnogi od njih su godinama ulagali u privatni posao novac, trud i ljubav, a sada se u narednih pet godina, valja prilagoditi novim zakonskim propisima, naravno, ako Sabor izglasa prijedlog Zakona o socijalnoj skrbi.

Mirela Špoljar je vlasnica obiteljskog doma Sveti Josip u Soljanima, u županjskoj Posavini kojega je otvorila sa suprugom i roditeljima u travnju i uložila 4 milijuna kuna, djelomice uz pomoć poticaja, dio uz pomoć kredita.

“Imam 26 godina, pa me zanima može li mi ministar reći, kada nas zatvori, kako ću vratiti poticaj i kredit? Zanima li Ministarstvo koje izdaje dozvole za domove koje će uskoro zatvoriti kako ćemo mi vraćati poticaje i kredite narednih 25 ili 30 godina? Svi mi ulažemo svoja sredstva u poboljšanje života korisnika, od nas najviše traže, a na ništa nemamo pravo. Htjela sam ostati i raditi u Hrvatskoj, ali to očito nije moguće, pa ću kao i većina drugih, život morati potražiti izvan Hrvatske,” kaže.


Ništa manje nije razočarana ni Svjetlana Mlivić Jukić koja je u ovom poslu 22 godine i vlasnica je obiteljskog doma Eva u vinkovačkom prigradskom naselju Mirkovci.

“Nije problem prenamjena, već uvjeti koji se traže. Vatrodojavu sam platila 30 tisuća kuna, a imam 24-satno dežurstvo. Mijenjaju kvadraturu hodnika i ostalih prostorija kao da su kuće Lego kockice, pa ćemo mi to lako promijeniti. Spustiti na razinu udomiteljstva bez struke od kojeg smo i nastali je suludo. Nije istina da nismo ispunili svoje postojanje. Mogu dati na uvid zapisnik, kao i zapisnike svojih kolega, gdje su najveći prekršaji pokoja evidencija, a ne nemar za korisnike. Isto mogu potvrditi naše obitelji i liječnici s kojima imamo dobru suradnju. Sve to što od nas zahtijevaju nemaju čak ni neki državni i županijski domovi,” kaže Svjetlana dodajući kako njihove korisnike nitko ne sufinancira i nemaju pravo na džeparac kao u državnim domovima.

“Iznijeli smo koronu sami i financijski i fizički, a naše nas ministarstvo nije ni pohvalilo,“, ogorčena je Vinkovčanka.

Hladan je to tuš za sve koji se bave ovim poslom, ali i za korisnike i njihove obitelji. U javnosti prevladava mišljenje kako su domovi loši te se od njih zahtjeva prenamjena u ustanovu za koju nemaju uvjete, posebice građevinske, poručuju. U 5 godina od obiteljske kuće moraju napraviti zgradu javne namjene što znači automatsko zatvaranje, otpuštanje djelatnika i korisnika.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno