Osim što je zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, bijeli štap im omogućuje i samostalno kretanje na poznatom terenu. Od iznimne je važnosti slijepim i slabovidnim osobama u svakodnevnom životu, stoga i ne čudi što je ovo pomagalo dobilo svoj dan. Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa Udruga slijepih Vukovarsko-srijemske županije upozorava na brojne probleme s kojima se susreću te poručuju „Možemo mi kao i vi“.
Epidemija koronavirusa, ali i kišno vrijeme koje je danas zavladalo našim gradom, spriječili su članove Udruge slijepih Vukovarsko-srijemskih županije da Međunarodni dan bijelog štapa ove godine obilježe na onaj način na kakav su navikli. Ideja je bila, pojasnio nam je predsjednik Udruge Ivan Ćavar, u pješačkoj zoni našim sugrađanima pokazati pomagala s kojima se slijepe osobe služe, ali i radove koje rade na svojim radionicama. Umjesto toga okupili su se u prostorijama Udruge i ovaj dan obilježili igranjem domina i pikada, s Čovječe ne ljuti se, ali i druženjem i smijehom.
Brojni su problemi koje imaju slijepe osobe u Hrvatskoj, no Ćavar upozorava na dva najvažnija. Prvi je reguliranje Zakona o socijalnoj skrbi kojim bi slijepe osobe 4. kategorije dobile pravo na osobnu invalidninu, a drugi je reguliranje Zakona o inkluzivnom dodatku.
„Od svih bivših država, mi u Hrvatskoj imamo najmanji inkluzivni dodatak i on se kreće od 400 do 600 kuna. Za njega je vezan i imovinski cenzus, no smatramo kako prava slijepih osoba nipošto ne bi trebale biti vezane za njihove financije“, pojasnio nam je Ćavar.
U našoj županiji trenutno je oko 200 slijepih osoba i većinom su to osobe starije životne dobi. Velik je broj onih koji aktivno sudjeluju u radu Udruge, osobito otkako je uključena u dva trogodišnja projekta. Projekt „Povedi me“ osigurao je videćeg pratitelja koji slijepim osobama pomaže u onim svakodnevnim stvarima, dok projekt „Možemo mi kao i vi“ uključuje brojne radionice.
„To su kreativne radionice na kojima članovi izrađuju ukrasne i uporabne predmete koje prezentiraju na raznim sajmovima, sportske radionice koje uključuju sportove dostupne slijepim osobama, najčešće pikado te radionice socijalnih vještina u kojima surađujemo sa Srednjom strukovnom školom Vinkovci. Iz škole nas upoznavaju s prehrambenim navikama, novim receptima, štetnostima u hrani i slično“, istaknula je Josipa Sanković, voditeljica programa „Možemo mi kao i vi“.
Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa iz Udruge poručuju: „Možemo mi kao i vi“. Slijepe osobe mogu biti jednako sposobne kao i mi, mogu raditi sve ono što i mi radimo, a jedina razlika je što oni to rade na malo drugačiji način.