Direktor iz pogona Vinka nazvao je danas Centar 112 i prijavio istjecanje tekućeg amonijaka i mogućnost ozlijeđenih osoba, ali i postojanje opasnosti od nastanka požara. Centar 112 izvijestio je potom sve službe koje su zadužene za rješavanje ove situacije i koje su se vrlo brzo našle na terenu. Tako je započela terenska vježba sustava civilne zaštite „VINKA 2020“ održana danas na lokaciji postrojenja tvrtke VINKA plus.
Tema današnje vježbe bila je nesreća u pogonu koji sadrži opasne tvari – amonijak, a ciljevi i zadaće provjera osposobljenosti i uvježbanosti djelatnika pravne osobe Vinka plus, koordinatora na lokaciji te operativnih snaga u gašenju požara, sprječavanja daljnjeg istjecanja opasne tvari, spašavanju i pružanju prve pomoći, zbrinjavanju ozlijeđenih i poginulih te sanaciji lokacije. Vježba je organizirana zajedničkom suradnjom Vukovarsko-srijemske županije i nadležnih službi u kojoj je sudjelovalo oko 70 pripadnika operativnih snaga.
„Ovo je vježba gdje sa svojim snagama pokušavamo pokazati koliko smo spremni, koliko možemo odgovoriti takvim izazovima koji se stavljaju pred nas i u ovom slučaju možemo demonstrirati novine koje smo uveli kroz zadnjih godinu dana kada pokušavamo unaprijediti aktivnosti s kojima se susrećemo svakodnevno, a to je prije svega da nam situacija na lokaciji bude pristupačna kako bi ocijenili što se događa i kako, kolika je opasnost i da u svakom trenutku možemo reagirati na opasnosti“, pojasnio je Zdravko Kelić, načelnik Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije.
Danas su se tako na terenu naše četiri vatrogasne postrojbe, dva lokalna DVD-a – DVD Jarmina i DVD Ivankovo, Javna vatrogasna postrojba Vinkovci, a za ovu namjenu je podignuta i Javna vatrogasna postrojba Vukovar koja ima najbolju i najkompletniju opremu za rješavanje ovakvih situacija. Osim vatrogasaca, tu je bio i Crveni križ i Hitna medicinska pomoć jer je po dojavi bilo više ozlijeđenih osoba. Prva je na mjesto nesreće stigla JVP Vinkovci koja je odredila sigurnosne zone.
„Curenje amonijaka je jedna velika opasnost i velika ugroza za građane koji žive bliže lokaciji, ali i za one malo dalje. Prva ugroza je u samih 400 metara, a za sve ono što je dalje opasnost nastaje nakon nekoliko minuta. Po dojavi smo imali tri teže ozlijeđene osobe i sedam lakše ozlijeđenih“, istaknuo je Stjepan Draganić, voditelj Službe civilne zaštite Vukovar te dodao kako je važno sanirati štetu da se ne bi dalje širila.
Veliku ulogu odigralo je i Društvo Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije.
„Ekipa za logistiku je postavila šator u kojemu su poljski kreveti, imamo stolove i klupe, imamo ekipu za pružanje prve pomoći ozlijeđenima koje ćemo smjestiti u šator. Imamo ekipu i za pružanje psihosocijalne podršku te ekipu iz službe traženja koja će popisati sve ozlijeđene kako bi imali evidenciju“, objasnio je Ivica Prskalo, ravnatelj Društva Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije.