Učenike 2. razreda zatekli smo tijekom praktične nastave u plasteniku za proizvodnju presadnica, povrća i cvijeća Poljoprivredno-šumarske škole u Vinkovcima. Praktično znanje je nemjerljivo, a nagrada za trud je kvaliteta i stalna potražnja za sadnicom više.
Dočekala nas je sjajna atmosfera. Budući agro stručnjaci zasukanih rukava u ‘pikiranju’ rajčica, paprika, salata, cvjetača, kupusa, krastavaca, lubenica, brokula i raznih vrsta proljetnica koje će na tržište sredinom travnja kada kreće intenzivno uređenje okućnica.
Prošle godine u ovo vrijeme plastenik je bio pun presadnica spremnih za pikiranje, a učenika nije bilo. Rukave su zasukali svi nastavnici škole, završili posao i odradili prodaju te zbog lockdowna čak dostavljali sugrađanima rasadu na kućni prag.
Cjelokupna proizvodnja uz mentorstvo nastavnika za vlastite je potrebe, no i za tržište čime se pokrivaju troškovi učeničke zadruge Agro. Dio presadnica prodaje se na kućnom pragu što je prepoznato od stalnih kupaca iz grada i okolice.
Novina koju škola nudi je mogućnost narudžbe željenih sortimenata, što će pravi profesionalci u dogovoreno vrijeme ispoštovati. U tom su smislu prepoznati kod OPG-ova koji s njima sklapaju ugovore o proizvodnji presadnica.
„Proizvodimo za OPG-ovce koji se bave proizvodnjom povrća oko 10 000 sadnica. Spremne su za tržište i čekaju sadnju u plastenicima. Naši učenici imaju priliku upoznati se sa svim biljno-uzgojnim zahvatima – od pripreme plastenika, kontejnera, punjenja, sjetve, pikiranja i njege biljaka do plasmana na tržište, prodaje. Uspješno kroz školsku zadrugu Agro, sami rade kalkulacije i određuju cijenu. Sveobuhvatnim obrazovanjem stječu kompletan uvid u proizvodnju,” ističe ravnateljica Ružica Zucić.
U okviru praktične nastave predmeta Repromaterijali, na rasporedu su radovi pikiranja presadnica nakon kojeg, uz stručno vodstvo nastavnika, nastavljaju sadnju i prodaju za školske potrebe.
Stalni kupci već zovu s upitima kada će stati u red za ovogodišnju sjetvu u svom vrtu.
„Zatekli ste nas u poslu pikiranja tijekom kojeg presadnicu iz kontejnera prebacujemo u veći prostor kako bi korijen biljke dobio prostora za rast koristeći supstrate koji poboljšavaju razvoj korijena. Dok radimo, družimo se i razgovaramo uz poštivanje razmaka. Puštamo si glazbu, a maske i rukavice su obvezne. Opremljeni smo jako dobro. Ovu sam školu upisala jer me uistinu poljoprivreda zanima i želja mi je po završetku raditi u struci. Moji roditelji također se bave poljoprivredom, a sva znanja primjenjujem kući i od velike su mi pomoći,” kaže Valentina Debelić, učenica 2. razreda fitofarmaceuta ističući da imaju najbolju ravnateljicu na svijetu.
„Zadovoljstvo učenika je tim veće jer uz potporu nastavnih suradnika koji radni dan provode u plasteniku bodre, savjetuju, pomažu i upućuju ih na raznorazne trikove s maksimalnim učinkom. Primjerice, uz poboljšivače u supstratu ove smo godine osigurali jako dobar razvoj korijenovog sustava čime učinke dodatnog znanja prate na živoj biljci,” pojašnjava ravnateljica.
Za sada prodajom pokrivaju troškove repromaterijala pri čemu u pomoć priskoči i osnivač Županija, a od prodaje si osiguraju nove spoznaje ulažući u edukacije. Sve što proizvedu, uglavnom prodaju na kućnom pragu dok dio ostavljaju za vlastite potrebe.
Škola je, kao Regionalni centar kompetentnosti za poljoprivredu od 3. srpnja 2020.g, osigurala sredstva u dva projekta vrijedna 66 milijuna kuna. U planu je izgradnja infrastrukturnog objekta na vlastitim površinama kod južne obilaznice uz školske voćnjake i površine predviđene za ratarske kulture.
„Projekt predviđa kupnju robota za pikiranje koji će omogućiti proizvodnju većeg broja presadnica i stroj za punjenje kontejnera što je financijski zahtjevno no bit će nam od velike koristi. Do 2023., za vrijeme trajanja projekta, usluge ćemo OPG-ovcima pružati besplatno, a proizvođači će dobiti kvalitetu. Po završetku samoodrživost će uvjetovati naplata usluga,” zaključuje ravnateljica Zucić.
Hidroponskim uzgojem rajčice u susjednom plasteniku danas upravlja računalni robot vrijedan 100 000 kuna.
U lipnju na red dolaze kupusnjače i sadnja na otvorenom, u kolovozu stižu maćuhice i cvijeće za jesensku sadnju. Zimi, s obzirom na niske temperature, ne proizvode velike količine no nastoje učenike upoznati s proizvodnjom svih vrsta presadnica najčešćih za naše tržište.