U ovo vrijeme godine intenziviraju se građevinski radovi pa je glomazni otpad pred objektima u gradnji ili obnovi sve češći prizor.
Bilo da je riječ o toplinskoj izolaciji na objektima ili pakiranju raznih lomljivih stvari poput posuđa ili elektroničkih uređaja poput računala u kućanstvima, stiropor je materijal kojeg, s obzirom na njegovu namjenu, građani često u svojim kućanstvima imaju u manjim količinama, a takvu vrstu otpada potrebno je pravilno zbrinuti.
„S obzirom na to da nije riječ o uobičajenom komunalnom otpadu, ali ga ima u velikoj mjeri pri kupnji kućanskih uređaja, apeliramo na savjest građana dovesti ga kod nas na reciklažno dvorište besplatno, jednako kao i sav glomazni otpad iz kućanstva”, pozvao je Vinkovčane direktor komunalnog poduzeća Nevkoš Ivan Bertić.
Stiropor nije prihvatljivo odlagati u miješani komunalni otpad, a takve su situacije česte u Vinkovcima, potvrđuju mjerodavni. Također, ne smije se odlagati niti u kontejnere za PET ambalažu, već ga je potrebno na pravilan način zbrinuti kako ne bi došlo do onečišćenja okoliša.
„Teško je kontrolirati sve kante u gradu. No o tome povedu računa gradski čistači koji reagiraju ako naiđu na nepravilno odbačen stiropor ili drugi otpad”, dodaje Bertić. S proljećem se događa veća aktivnost stanovništva s kojom se povećava količina otpada općenito, dodaje.
Pravilnim zbrinjavanjem stiropora građani mogu pridonijeti smanjenju otpada i čišćem okolišu.
„Stiropor sortiramo/baliramo radi lakšeg transporta, nakon čega odlazi obrađivaču”, pojašnjava Bertić način na koji se ova vrsta otpadnog materijala pravilno zbrinjava. Često se od njega proizvodi novi ili se koristi za neka punjenja odnosno u građevini za izolacijsku podlogu, pojašnjava.
„Građevinske tvrtke same dovoze svoj otpad u naše reciklažno dvorište, a mi ga zbrinjavamo uz određenu naknadu pravnim osobama. Mogu potvrditi da to dosta dobro funkcionira. I manje i veće građevinske tvrtke navikle su se svoj otpad pravilno zbrinjavati, dovezu stiropor uz naknadu, karton foliju bez naknade, primjerice. Dovoze sve što je za baciti samo se za nešto plaća, a za drugo ne naknada odlaganja”, kaže Bertić.
Građani imaju mogućnost donijeti stiropor u reciklažno dvorište gdje besplatno mogu zbrinuti i razne vrste otpada, kao što su otpadni papir, drvo, metal, staklo, plastika, tekstil, glomazni otpad, elektronički otpad poput hladnjaka i perilica, otpadne gume, akumulatore i baterije, problematični otpad poput boja, lakova i sredstva za čišćenje, građevinski otpad.
„Kontejneri i kante, postavljeni po gradu, predviđeni su za uobičajeno odlaganje redovnog otpada, ali kada netko ima veće količine izvanrednog otpada, računamo na svijest građana jer zato i služi reciklažno dvorište”, naglašava Ivan Bertić.
Djelatno vrijeme gradskog reciklažnog dvorišta je od 8 do 16 radnim danom, subotom od 8 do 12 sati.
„Svaki korisnik jedanput godišnje ima pravo na besplatan odvoz količinski 3 m³ glomaznog otpada. Djelatnici dolaze po pozivu u dogovorenom terminu, a takvih je intervencija na tjednoj razini dvadesetak, no imamo i onih koji ga odlože na zelenom otoku s primisli to će već netko odvesti, što nije rješenje”, zaključuje direktor Nevkoša.