19 C
Vinkovci
Utorak, 17. rujna 2024.

I KUD-ovi naše županije na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu

Više od autora

- vl promo-
Franjo Sorčik
Franjo Sorčik
franjo.sorcik@novosti.hr

Na nedavno završenoj 55. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, posvećenoj Nematerijalnoj kulturi kao živoj baštini, nastupilo je i nekoliko skupina iz Slavonije. Među njima i četiri odabrane skupine s područja Vukovarsko-srijemske županije, Šokadija Babina Greda-Muška pjevačka skupina Babogredci, KUD Filipovčice iz Komletinaca, HSKPD Seljačka sloga iz Nuštra i KUD Slavko Janković iz Rokovaca i Andrijaševaca, uz KUD Lipa iz Semeljaca, Vrbje iz Vrbja i KUD Gorjanac iz Gorjana. Uz brojne druge skupine iz zemlje i inozemstva, uspješno su predstavili napjeve, bećarce i svatovce, starinske plesove i glazbu na gajdama, samici i tamburama te običaje svojega mjesta, kao i raskoš, raznolikost i ljepotu umijeća izrade starinskih narodnih nošnji. Njihove nastupe i brojna druga događanja, okrugle stolove, radionice, izložbe, predstavljanje dokumentarnih filmova i drugo pratila je i vinkovačka etnologinja mr. Ljubica Gligorević.

U uvjetima pandemije kada se oko godinu i pol nije nastupalo niti okupljalo unutar KUD-ova, naša Kulturno-umjetnička društva su se u kratkom vremenskom razdoblju pripremila za zagrebački nastup i izvrsno predstavila. Komletinčani su se predstavili prvosvibanjskim običajem filipovčice zaštićenim na nacionalnoj listi nematerijalne kulturne baštine u bjelini svojih nošnji, Babogredci prepoznatljivim bećarcima, Nuštarke starinskim napjevima, posebice svatovcima svojega mjesta. Rokovčani-Andrijaševčani uz gajde predstavili su starinsko kolo dvonogu, ali i stare napjeve i starinsko ruho s ljepotom očuvanih vezenki. KUD iz Vrbja predstavili su zaštićeno šetano kolo, Semeljčani premijerno svoje kralje-ljelje, kraljičare rekonstruirane prema zapisima etnologinje Zdenke Lechner, a KUD iz Gorjana, u svijetu već poznate ljelje upisane na UNESCOVU listu zaštićene nematerijalne kulturne baštine čovječanstva”, objašnjava Ljubica Gligorević.

U pandemijskim uvjetima i ovogodišnja zagrebačka Međunarodna smotra folklora je izvrsno organizirana u organizaciji Kulturnog centra Travno iz Zagreba, pod ravnateljstvom prof. Josipa Forjana uz suradnju brojnih suradnika.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno