23 C
Vinkovci
Nedjelja, 5. svibnja 2024.

Kibernetički kriminalci sve aktivniji i na našem području

Više od autora

- vl promo-
Franjo Sorčik
Franjo Sorčik
franjo.sorcik@novosti.hr

Do kraja studenog ove godine vukovarsko-srijemskoj policiji je prijavljeno 35 kaznenih djela “Računalna prijevara”, dok ih je u istom razdoblju 2019. godine prijavljeno ukupno 13, a policijski službenici su kriminalističkim istraživanjima razriješili preko 85% prijavljenih ovakvih kaznenih djela.

Najčešći oblik počinjenja prijavljenih kaznenih djela računalne prijevare su korištenje otuđene ili izgubljene bankovne kartice kao sredstvo plaćanja te investicijske prijevare i prijevare u online kupovini. Također, evidentirane su i dvije prijevare s računima, jedna direktorska prijevara te jedna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte. Nedavno smo pisali kako je nepoznati počinitelj uporabom podataka bankovnog računa 62-godišnjakinje iz Vinkovaca neovlašteno izvršio ukupno 14 transakcija u za sada neutvrđenoj poslovnici kladionice, čime je vlasnici pričinio materijalnu štetu u iznosu od nekoliko tisuća kuna. Iz policije su izvijestili i kako je tijekom studenog 39-godišnjak iz Vrbanje preko internetske stranice dogovorio kupnju i platio traktor tvrtki u Francuskoj, da bi se kasnije ispostavilo kako ta tvrtka ne postoji te da je račun krivotvoren. To su samo neki od primjera kako možete nastradati u bespućima internetskih trgovina, oglasa i razno raznih “najboljih” ponuda. “Kibernetički kriminalci neprestano traže načine kako putem interneta zaraditi novac na štetu građana. Pojedinci i organizacije često postaju žrtve prijevara koje uključuju razne oblike tehnika društvenog inženjeringa, kojima se potrebne informacije prikupljaju od osobe umjesto provaljivanjem u sustav. Kriminalci pritom nastoje postići cijeli niz ciljeva, od dobivanja osobnih podataka, otimanja računa i krađa identiteta, pa do pokretanja nezakonitih plaćanja. Taktike koje koriste kibernetički kriminalci postaju sve inovativnije i teže za otkriti. Od pretvaranja da su voditelj vaše organizacije do toga da su zainteresirani za romantičnu vezu, online prevaranti današnjice učinit će sve što je potrebno da dobiju što žele, odnosno vaš novac ili bankovne podatke. Jedan jedini klik može biti dovoljan kako bi vas ugrozio”, ističe Martina Halas, policijska službenica za odnose s javnošću Policijske uprave vukovarsko-srijemske.


Računalnim prijevarama počinjenim tijekom 2020. godine, dodaje, oštećeno je ukupno 39 osoba, od kojih su 33 fizičke te 6 pravnih osoba. Ukupna materijalna šteta počinjena ovim kaznenim djelima iznosi preko 280.000 kuna, dok najveća pojedinačna šteta iznosi više od 80.000 kuna, a počinjena je direktorskom prijevarom.

Naime, počinitelj je u listopadu, predstavljajući se kao predsjednik uprave slovenske tvrtke za proizvodnju otkivaka u Vinkovcima, od zaposlenice za financije i računovodstvo emailom zatražio prijenos novčanih sredstava u iznosu od 14.000 eura na bankovni račun u Francuskoj. Ne sumnjajući u vjerodostojnost pošiljatelja, zaposlenica je putem internetskog bankarstva izvršila uplatu od nešto više od 80.000 kuna na navedeni račun, te je nakon drugog zaprimljenog emaila kojim je počinitelj tražio da plati i preostalu razliku, telefonom nazvala predsjednika uprave i utvrdila da se radi o prijevari. U ovom slučaju, pravovremenom prijavom prijevare policiji i brzom reakcijom policijskih službenika prijenos novca na račun počinitelja je spriječen”, kaže Halas. Dodaje da su ovakve prevare tipični primjeri kako kibernetički napadači lako mogu utjecati na psihologiju i percepciju ljudi. “Svatko od nas može biti žrtva, stoga je svijest o internet prijevarama najbolja obrana”, poručuje.

Inače, prema Kaznenom zakonu RH, za kazneno djelo Računalna prijevara predviđena je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, a ako je počinitelj kaznenim djelom pribavio znatnu imovinsku korist ili prouzročio znatnu štetu, predviđena je kazna zatvora od jedne do osam godina.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno