Hrvatska je ispunila uvjete za korištenje 6,8 milijardi eura iz nove financijske omotnice Operativnog programa Konkurentnost i kohezija i Integrirani teritorijalni program čime su se od rujna stekli preduvjeti korištenja financijskih sredstava do 2027. godine.
Ondje svoj prostor vidi i Vukovarsko-srijemska županija, potvrdila je direktorica županijske Razvojne agencije Zrinka Čobanković u nedavnom razgovoru čime će biti dovoljno sredstava za poduzetnike, poljoprivrednike, rješavanje socijalne i društvene infrastrukture, kulturne i prirodne baštine.
Agencija raspolaže informacijama koje pristižu iz jedinica lokalne samouprave kako je na području Vukovarsko-srijemske županije dosta spremnih projekata naslonjenih na kulturnu baštinu, turističku i cestovnu infrastrukturu, uključujući i nogostupe odnosno pješačke staze.
„Velikim djelom smo spremni. Raduje nas otvaranje svih novih natječaja, a svakako nam je najzanimljivije Integrirani teritorijalni program poznatiji kao ITU mehanizam. S obzirom na to da na području županije imamo dva grada Vukovar i Vinkovce kao nositelje, obuhvaćajući okolne općine i gradove, kroz njega će dobiti dodatna sredstva za finaliziranje odnosno financiranje zajedničkih projekata na razini jedinica lokalne samouprave svaka za sebe”, pojasnila je Čobanković.
Podsjećamo, Grad Vinkovci u suradnji s Gradom Otokom i devet susjednih općina već je krenuo s ozbiljnim pripremama za povlačenje 25 milijuna kuna vrijednog financijskog kolača potvrdivši to potpisom na zajednički sporazum prije godinu dana.
Obrazovanje, kultura, prometna infrastruktura, socijalna politika, gospodarstvo područja su instrumentaliziranja suradnje, a cilj je maksimalno iskoristiti raspoloživa sredstva pametno vođenom zajedničkom suradnjom, najavili su tada.
Kako je najavila Čobanković, za sedam do osam strateških županijskih projekata, izrađena je projektna dokumentacija. Konkretno do proljeća bi trebao biti gotov glavni projekt, Transportno-logističkog centra Vukovarsko-srijemske županije vrijednog 305 milijuna kuna nakon čega slijedi ishodovanje građevinske dozvole koja je primjerice, a za Panonski centar za primjenu digitalnih tehnologija u poljoprivredi već ishodovana, potvrdila je čelnica županijske Razvojne agencije.
„Također za financiranje je spreman projekt Klaonica sa rasjekaonicom u Otoku, završavamo gradnju Agrotehnološkog centra u Cerni nakon čega slijedi opremanje samog objekta, a u fazama realizacije je i Regionalni centar za digitalizaciju unutar kojeg će biti uspostavljen Poduzetnički inkubator za minimalno 10 start-up tvrtki iz IKT sektora”, dodaje.
Jedan od strateških županijskih projekata tako bi trebao u svoj prostor useliti Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (FERIT) s trogodišnjim studijem i istraživačkim dijelom, potom Zavod za informatiku Vukovarsko-srijemske županije – središnja informatička služba za razvoj i održavanje informacijskog sustava Županije i povezanih javnopravnih tijela odnosno javnih ustanova. U planu je multifunkcionalna dvorana, ali i kantina i vrtić.
„Veseli nas, spremni smo. Mi kao Razvojna agencija u suradnji sa Županijom stojimo svim javnopravnim tijelima na raspolaganju za pripremu i provedbu svih projekata koji će se prijavljivati na buduće natječaje”, poziva ravnateljica Agencije dodajući kako projekata zasigurno ima pa su nastojanja maksimalno usmjerena na povlačenje sredstava.
No, koliko ih, s obzirom na okolnosti, može pratiti građevinska operativa u okviru zadanih rokova Europske unije i postoji li bojazan od poteškoća jer jer riječ je o velikim projektima?
„Projekti su veliki, s pojedinima smo krenuli već krajem 2020. Imamo određene produžetke ugovora sa SAFU-om baš zbog toga što dio projektanantskog dijela kasni. Za sada nam je sve u okvirima ugovorenog u nadi da neće doći do dodatnih poteškoća, no ne treba trčati pred rudo”, zaključuje oprezno Zrinka Čobanković.