22 C
Vinkovci
Nedjelja, 19. svibnja 2024.

Uz blagoslov, važan je i susret sa svećenikom

Više od autora

- vl promo-

Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Božićno i novogodišnje vrijeme u našim je krajevima rezervirano za blagoslov obitelji. Započinje uglavnom na blagdan sv. Stjepana i traje do kraja božićnog vremena, tj. do Nedjelje krštenja Gospodinova, a ovaj izraz naše vjere ne zanemaruju ni Vinkovčani.

“Mir kući ovoj i svima koji prebivaju u njoj”, prve su riječi svećenika prilikom ulaska u nečiji dom kako bi blagoslovio sve one koji žive u njemu. Kršćanski je to čin u kojemu se moli i zaziva Božji blagoslov na sve članove obitelji kako bi kršćanski živjeli i svjedočili svoju vjeru. Ove je godine, baš kao i prošle, prilagođen epidemiološkim uvjetima, no župnici i kapelani redovno obavljaju svoj godišnji posjet župljanima. Međutim, kaže nam župnik Župe Srca Isusovog Ladislav Dort, i dalje je velik broj onih koji su ga zbog epidemije koronavirusa odlučili preskočiti.

„Puno je manji broj blagoslova obitelji nego prije. Iz iskustva i na terenu vidim kako su mnogi ljudi u samoizolaciji, mnogi su covid pozitivni, a neki se jednostavno plaše pa ga zbog toga ne žele primiti. Blagoslova je manje za nekih 40, ako ne i 50 posto”, napominje Dort ističući kako to zasigurno ne umanjuje značaj ovog čina. Prije se više, kaže, naglašavao blagoslov kući, no pravi smisao je blagoslov obitelji. „Ne blagoslivljamo zgrade i objekte, nego obitelji. Važan je sam blagoslov, ali je važan i susret svećenika s obitelji. I zato bi možda najispravniji naziv bio – Godišnji župnikov pohod svojim župljanima”, pojasnio je. Cilj je zapravo susret župnika sa svojim župljanima, a on onda u tome donese Božji blagoslov za čega je kao svećenik i poslan. Blagoslov samog prostora time naravno nije izostavljen, ali je stavljen u drugi plan.



U Vinkovcima je blagoslov obitelji i dalje u tijeku, što znači da brojne obitelji dočekuju svećenika. Na stolu im je raspelo, biblija, blagoslovljena voda, iznikla pšenica i zapaljena svijeća. Treba naglasiti i kako bi bilo dobro da svi članovi obitelji budu na okupu i kao prava “Crkva u malom” zajedničkom molitvom posvjedoče i obnove svoju vjeru. Kao uspomenu, svećenik na odlasku svakoj obitelji daje prepoznatljivu naljepnicu na kojoj se, uz slikoviti simbol ili sliku te godinu blagoslova, nalaze i tri slova: C + M + B.

U nekim krajevima još uvijek postoji običaj da svećenik ili njegov pratitelj na nadvratniku kredom ispiše godinu blagoslova i spomenute inicijale, a prema jednom tumačenju ova tri slova označavaju imena triju kraljeva. To su Gašpar (lat. Casparus), Melkior i Baltazar. Ipak, ovo tumačenje nije jedino. Ova tri slova zapravo su akronim latinske blagoslovne rečenice: C=Christus, M=mansionem, B = benedica ili u prijevodu: Krist neka blagoslovi ovaj dom. Svakako, lijep običaj ispisivanja slova ili lijepljenja naljepnice znak je da je obitelj primila božićni blagoslov.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno