24 C
Vinkovci
Nedjelja, 5. svibnja 2024.

Vladine mjere spriječile još veći pad BDP-a

Više od autora

- vl promo-
Franjo Sorčik
Franjo Sorčik
franjo.sorcik@novosti.hr

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić komentirao je jučer prvu procjenu Državnog zavoda za statistiku prema kojoj je bruto domaći proizvod u proteklom kvartalu pao 15,1 posto na godišnjoj razini. Marić je kazao da s obzirom na sve okolnosti vezane uz koronakrizu, ovakav pad BDP-a nije neko veliko iznenađenje, istaknuvši da će revidirati naniže aktualnu procjenu Vlade o padu BDP-a u cijeloj godini. “S obzirom na sve okolnosti, prije svega vođene koronakrizom i nije nekakvo veliko iznenađenje, ali ipak treba apostrofirati da je to u smislu tromjesečnog pada i viši pad nego što je bio u vrijeme zadnje ekonomsko-financijske krize kada je najveći pad bio oko 9 posto”, rekao je Marić.

Osvrnuvši se na pojedine komponente BDP-a, Marić je istaknuo da je i osobna potrošnja zabilježila rekordan pad, dok je jedino porasla državna potrošnja, što je i očekivano s obzirom na sve aktivnosti koje je Vlada provodila u drugom tromjesečju. Prema objavljenim podacima DZS-a, naime, potrošnja kućanstava potonula je u proteklom kvartalu za 14 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije, dok je državna potrošnja porasla za 0,7 posto.

Marić je napomeno da su investicije, s padom od 14,7 posto, bile u nešto većem minusu nego su očekivali. Kako je istaknuo, 52 posto ukupnih investicija odnosi se na građevinske radove. “Građevina je čak u drugom tromjesečju zabilježila neznatni plus, što znači da je ono ostalo – nabava strojeva i opreme – vodila prema tome da su ukupne investicije pale i nešto više nego smo očekivali”, pojasnio je. Dodao je kako je u okolnostima kada nema puno dobrih vijesti, potencijalno dobra upravo ta – budući da su investicije u opremu i strojeve pale i više od očekivanja zbog zaključavanja gospodarstva, to bi mogao biti jedan od elemenata da u trećem tromjesečju njihov pad bude nešto niži, odnosno ostvarenje bolje od očekivanja. Izvoz roba i usluga pao je u proteklom kvartalu za 40,6 posto na godišnjoj razini. Pritom je izvoz roba pao 10,9 posto, dok je izvoz usluga potonuo 67,4 posto. Uvoz roba i usluga smanjen je istodobno za 28,1 posto na godišnjoj razini – uvoz roba pritom je smanjen 25,3 posto, a usluga 42,5 posto.


Kako je istaknuo, uzme li se u obzir i prvo tromjesečje, kada je Hrvatska imala mali rast BDP-a od 0,4 posto na godišnjoj razini, u prvoj polovini godine ostvaren je prosječni gospodarski pad od 7,8 posto. “Da Vlada nije reagirala s mjerama već na početku krize, vjerujem da bi ove brojke, koje su dovoljno teške, bile još i gore”, rekao je Marić, dodavši da bi i trendovi na tržištu rada bili još i lošiji.

Sve ovo, kazao je, dovodi pod imperativ strukturne reforme i sve što treba učiniti da se unaprijedi kvaliteta, efikasnost i struktura domaćeg gospodarstva, prije svega vezano za uvoznu ovisnost domaćeg gospodarstva.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno